1 Mayıs 2012 Salı

Çizgiromanda işçi hareketi

Bugün 1 Mayıs... Bu nedenle çizgiromanda işçi hareketi ile ilgili bir şeyler söyleyeyim dedim ve aklıma mükemmel bir örnek geldi.

Un homme est mort
(Bir adam öldü)
Kris ve Étienne Davodeau, 
Futuropolis, 2006 baskısı

Étienne Davodeau'yu Türkçede sadece "Bir Yalancıyla Birkaç Gün" adlı nefis eserinden biliyoruz. Halbuki üstadın çok geniş bir bibliyografisi mevcut.

"1950'de Brest büyük bir inşaat alanı gibiydi. Bütün limanları ve fabrikalarıyla bombardıman ve
çatışmaların perişan ettiği şehir, binlerce işçinin çok kötü şartlar altında çalışmalarıyla tuğla tuğla yeniden imar ediliyordu. Bu koşullar altında anlaşmazlıklar, gösterilere ve çatışmalara yol açmaya başladı. İşverenlerin talepleri reddetmesi sonucu da genel grev ilân edildi. Şantiyeler durdu, fabrika işçileri de harekete katıldı...


Ve 17 nisanda trajedi gerçekleşti. Hareketin boyutları genişleyince polis kalabalığa ateş açtı. Yirmi kişi yaralandı ve bir kişi öldü. Édouard Mazé.

Ertesi gün muazzam bir kalabalık, cenazesine eşlik etti.

Tanıkların sözlerine saygı ile olayların doğruluğuna odaklanarak, Kris ve Stephen Davodeau bu çalışmalarıyla insan ve onun özgürlük uğruna savaşma yeteneği için umutlarımızı tazeliyor."

* Kitabın sonunda konu ile ilgili geniş bir ek dosya mevcut. 

...Bir diğer örnek, yine bir çizgi, bu sefer tarihten;

L'Assiette au beurre, 1904 - 1912 yılları arasında yayınlanmış, anarşist çizerlerin yer aldığı sol
çizgide politik, mizahi illüstrasyon ve karikatür dergisi.
Derginin 28 nisan 1906'da çıkan 1 mayıs sayısının kapağında Jules Grandjouan'ın "8 saat çalışma, 8 saat eğlence, 8 saat uyku" sloganlı çizgileri yer almış. 1890'dan beri 1 mayıs gösterilerinde eylemciler bu üç eşit zamanı sembolize eden kırmızı üçgen rozetler takarlarmış. O senenin (1906) 1 mayısında ise 8 saat iş günü için gidilen genel grev ve yürüyüşler sırasında bütün Fransa'da polis ve askerle çatışmalar çıkmış, Paris'te iki eylemci ölmüş. 

2 yorum:

  1. Değerli ustadım kesinlikle çok aydınlatıcı bir çizgi roman blogunuz var. Serüven yönü yanında bilgi dağarcığımız da gelişiyor. Çok teşekkür ederim. İnşallah arşivi daha kolay tarayabileceğimiz bir arşiv sistemi sağlanır. Daha uzun süre gezeriz.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben de arşiv hususunda sıkıntı duyuyorum, ama Blogger'da etiket yönteminden başka pek yapılabilecek bir şey bulamadım. Umarım alt yapıyı geliştirirler de bu soruna çare sunarlar.

      Sil