8 Haziran 2014 Pazar

Çığlık

Edvard Munch  1893
Edvard Munch 1985

Edvard Munch 1985
Andy Warhol

James Rizzi 1999
Darko Drljevic

Corrado Roi, Dylan Dog
Pietro Dall'agnol, Dylan Dog, sayı 69Homer
Son Çığlık
Çığlık Edvard Munch'un (1863-1944) en ünlü eseri. O da Leonardo da Vinci'nin Mona'sı gibi bol miktarda popüler mıncıklamaya maruz kalmış. Yukarıda sadece birkaçını örnekledim. Üstüne üstlük, başkaları bir yana, Munch kendisi 4 değişik versiyon üretmiş orijinale. Yani Munch elinden çıkma 5 adet Çığlık bulunmakta.

1893'de Munch iki adet Çığlık yaratmış. Birincisi en bilineni, karton üzerine tempera, Oslo Ulusal Müzesinden 1994'de çalınmıştı. Üç ay sonra gizli bir operasyonla da tekrar ele geçirildi. 

Diğer 1893 versiyonu ise karton üzerine krayon. Aslında kimse hangisinin önce yapıldığını kesin olarak bilmiyor.

1895 versiyonu en renkli olanı, karton üzerine pastel. Eser sanatçının yaptığı orijinal çerçevesinde bulunuyor. Munch çerçeveye bir de şunları yazmış;

" Yolda yürüyordum iki arkadaşımla - güneş batıyor - Gökyüzü kan kırmızısına dönüyor aniden - Durdum, bitkin hissediyordum ve korkuluğa doğru eğildim - kan ve ateşin dili vardı mavi-siyah fiyordun ve şehrin üzerinde - yürümeyi sürdürdü arkadaşlarım ve ben durdum endişeyle titreyerek - ve hissettim doğanın geçip giden sessiz çığlığını. "

1910 (tahminen) versiyonu muhtemelen daha öncekilerin popülaritesi nedeniyle yapılmış, karton üzerine yağlıboya, krayon, tempera.

Bu dört versiyona ilave olarak yine 1895 tarihli bir de litografi çalışması mevcut (Yukarıdaki siyah-beyaz).

Bu konu başlığını açmamın ilk nedeni, Dylan Dog bağlantısı idi. Yukarıdaki ilk Dylan resmi Corrado Roi üstadın elinden çıkma bir müstakil çalışma. Kahramanımıza çok uyan bir yakıştırma olduğunu söylemeliyim. İkinci Dylan Dog paneli ise "Caccia alle Streghe" (Cadı Avı)'ndan alınma. Pietro Dall'agnol'un çizdiği  ve ilginç bir şekilde sonu olmayan bir hikâyedir bu.

2 yorum:

 1. sevgili stoktan beni en etkileyen tablodur.Günümüz insanının halini anlatan en açık tablodur.Paylaştığın için sağol.
  serdary67

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten olağanüstü çarpıcı bir eserdir Serdar bey. Ben de pek severim.

   Sil