13 Ağustos 2012 Pazartesi

Joe Kubert (1926 - 2012)

Bir üstadı daha kaybettik...
18.Eylül.1926 - 12.Ağustos.2012

2 yorum:


 1. Adam hatır için topu topu bir macerasını çizmiş, üstelik iş yoğunluğundan yan karakterlerin hiç biri maceraya dahil edilmemiş ama Tex okuyucuları hemen sahiplenmişler Kubert’i. Texseverlerin başı sağ olsun diyen bazı yorumlar okudum… :)

  Karalama defteri görüntüsünde, çinilenmeden eskiz çizimler tarzında basılmış Yossel ve Wietnam 1965 gibi iki enteresan çalışmasını incelemeye doyamamıştım. Çizgilerin başı sağ olsun…

  (Gabby)
  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer yanlış bilmiyorsam, Tex'i çizerken amaç Amerikan pazarına çıkmak olduğu için, Claudio Nizzi yan karakterleri Amerikalılara nasıl izah edebileceklerini kestiremeyince, Tex'i yalnızlaştırmayı uygun görmüş. :) Hoş bir durumdur yani...

   Dediğiniz gibi bir çok değerli işinin hiç biri hakkında fikir sahibi olmayan geniş bir kitle, sanatçıyı Tex çizeri olarak tanıyor, bunu ben de gözlemleyip epey güldüm. (Güleriz ağlanacak halimize vaziyeti.)

   Hatırlattığınız çalışmalarına ek olarak, ben de 1997 Eisner ve Harvey ödüllü büyük eseri "Fax from Sarajevo" yu söylemek isterim. SAF Comics'in kurucusu Ervin Rüstemagiç'in, dostu olan Kubert'e savaş sırasında Saraybosna'dan çektiği faks dökümantasyonunun temel alınmasıyla ortaya çıkan can yakıcı bir eserdir. (Rüstemagiç, Tex'i de yayınlayan ve aynı zamanda Kubert'in işi alması için aracı olan kişidir. :) ) Çevrilmesi hem dil hem de yapısal olarak zor olmasa, bir cesaret kolları sıvamak isterdim doğrusu. Epey de uzundu eser.
   Sil

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder