4 Şubat 2012 Cumartesi

Valerian Star Wars'a karşı

Geçen sene (2011) İngiliz çizgiroman yayın kuruluşu Cinebook, Valerian serisinin ikinci kitabı olan "L'empire des mille planétes"i de İngilizce olarak (Empire of a Thousand Planets) bastı. Tabi biz Remzi Kitabevi'nden Türkçesini 2002 yılında okumuş olmakla bu konuda şanslıydık. Bir süre önce elime geçen bu baskıda ilgimi çeken bir karşılaştırma gördüm arka sayfalarında. Tam metin çevirisi ile birlikte veriyorum, resimlere tıklayıp ayrıntılarına bir göz atın.

"Benzerlik mi, Alıntı mı?

CINEBOOK olarak, Bin Gezegen İmparatorluğu'nun İngilizce sürümünü sizlere ilk kez takdim etmekten mutluyuz.

1969 yılında Fransa'da haftalık çizgi dergisi Pilote'da yayınlanan Bin Gezegen İmparatorluğu, Taşkın Sular Kenti'nden sonraki İkinci Valerian ve Laureline hikayesidir. Bu, yeni başlayan bir çift sanatçıdan bekleyebileceğiniz bütün vaat ve tüm acemilikleri ile Mezieres ve Christin'in kahramanlarının uzay ve zaman içindeki maceralarının da başlangıcıdır. 

L'empire des mille planétes (Bin Gezegen İmparatorluğu) Dargaud tarafından ilk olarak 1971 yılında grafik roman olarak yayımlandı ve 40 yılı aşkın süredir yayınlanmaya devam ediyor. Valerian dizisi Bande dessinée* çerçevesinin dışında hikayeler anlatıyor olsa da, çok hızlı bir şekilde Avrupa'da popüler oldu... ve ayrıca sinemanın çerçevesi dışında, "Star Wars" ve diğer unutulmaz bilim-kurgu filmleri henüz mevcut değilken. Çizgi roman ve sinema, 20. yüzyılın başından bu yana sık sık birbirlerini etkilemiştir. Valerian ve Laureline söz konusu olduğunda ise, benzerlikler şaşırtıcı..."

Dip not; Valerian "L'imparatorluk des mille planétes" (Dargaud) 1971 ilk basım. Star Wars ise 1977 ilk film.

* Bande dessinée veya BD, Fransızca'da çizgiroman anlamına kullanılan bir tabir.

3 yorum:

 1. gerçekten ilginç benzerlikler... :) hatta kesin bir kopyalama olması çok muhtemel...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. HAKLISIN DOSTUM.GEORGE LUCAS VE YARDIMCILARI DA
   OKUMUŞLARDIR.HERHALDE BİZLER DE FİLM YAPIMCILIĞINA SOYUNSAK BİLGİ DAĞARCIĞIMIZI OLUŞTURAN KİTAP VE ÇİZGİROMANLARDAN ETKİLENECEĞİMİZ ÇOK AÇIK..BİR SAYGI DURUŞU OLARAK
   BUNU AÇIKLASA İYİ OLURDU.AMA,YA ETKİLENİM BİLİNÇALTI DÜZEYDE OLDU YADA FARKINDAYDILARDA TELİF ÖDEMEK İSTEMEDİLER...
   STAR WARS EKİBİNE SAYGIMDAN BİLİNÇALTI ETKİLENİM
   OLASILIĞINI YEĞLİYORUM....

   Sil
 2. Katılmamak mümkün değil. Bilinen Amerikan pervasızlığını da göz ardı etmeden, umarım bir bilinçaltı yönlendirmesidir diyorum ben de.

  YanıtlayınSil