31 Ekim 2015 Cumartesi

Yüzbaşı Rogers veya "Şu bizim Yıldırım Kaptan"

George Tuska için saygı, Doğan Kardeş için sevgilerle Pazar çizgibantlarından iki derleme, çeviri ve yeniden düzenleme çalışması.

S65 - Şekil Değiştirten İksir 
"Shape Changing Elixir"
(19/2/1961 - 21/5/1961)
George Tuska (çizer),
Ray Russell (yazar)
S66 - Su Topu Soygunu 
"Water Polo Caper" 
(28/5/1961 - 27/8/1961)
George Tuska (çizer),
Fritz Lieber (yazar)
SToktan (çeviri, düzenleme)


Senelerdir yapacağım, dedim durdum... Sonunda yaptım. Umarım iyi olmuştur.


4 yorum:

 1. Tuska 1959-1965 arası 6 yıl kadar çizmişti Yıldırım Kaptan'ı. Bir bakıma Buck Rogers onun kollarında ödlü diyebiliriz, en azından gazete bantları halinde yayınlanan serileri için... :) Buck Rogers'ı en uzun süre izen ikinci sanatçı, birinci olan Rick Yager'i yakalamak pek mümkün değil, zira adam 25 yıl emek vermiş bu karaktere.. Yine de ülkemizde en tanınan çizgilerin Doğan Kardeş'in yaygın okuyucu kitlesi nedeniyle Tuska'ya ait olduğunu düşünmek yanlış olmaz sanırım...

  Çok teşekkürler Süheyl...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin de her zaman vurguladığın gibi, Tuska'nın Yager ve Murphy Anderson'dan en büyük farkı, 60'lı yıllarda iyice hakim olan gerçekçi çizginin Buck Rogers'a uygulayıcısı olması ve bence bunu kimi mizâhî karton tiplemelerle çok başarılı biçimde de sentezleyebilmiş olması idi. Doğan Kardeş de tam bu dönüm noktasında oradaydı ve tabi bizler de.

   Bu süreç Tuska ile beraber 1967'de sonlanmıştı. 70'lerde Gray Morrow'la yeniden çanlandırma çabası da sonuçsuz kalmıştı. Kahramanlar birgün ölebilmeliler bence... Güzel ifade ettiğin gibi; "Bir bakıma Buck Rogers, Tuska'nın kollarında öldü" diyebiliriz.

   Sil
 2. vay vay vay biizm gibi serbest yazanları görmek güzel
  biz de canımız sıkıldıkça değişik konuları cincik cincik ediyoruz
  http://cincikliyoruz.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel, sevdim blogunuzu. Böyle çalışmaların artmasında çok fayda var, cinciklemeye devam...

   Sil