3 Aralık 2016 Cumartesi

1 En Yalnız Sayıdır - Maroto, 1973

           
 
  Milgrom'un senaryosu 'Ölü şey, Marvin', Marvel ve DC'nin bataklık canavarlarına karşı bir yergisel çıkış ya da doğrudan bir Swamp Thing parodisi gibi görülebilmesine rağmen aslında ciddî bir hikâye içerir ve bu küçük hikâye öte yandan bir 'Frankenstein ve küçük kız Maria' göndermesiyle beraber farklı tematik duyarlılık kazanır. 1973 tarihli bu eserin ardından 9 sene sonra yani 1982'de 'kahramanımız' yeniden neş'et edecektir farklı kalemlerden. Haftaya her iki hikâyeyi bir kitapcık olarak üleşeceğim sizlerle.

2 yorum:

 1. Hazır Frankenstein'den girmişken birde Bernie Wrightson versiyonunu da varsa paylaşsanız, parçalı halde arandığında sayfalara ulaşmak mümkün fakat sayfalar eksik ve hikayeye paralel olmayabiliyor. Eğer mümkünse burada ona da yer verirseniz pek mesut oluruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. "Wrightson's Frankenstein", Marvel'in 1983'de sadece 1200 adet bastığı bir kitap idi. İnternet üzerinde benim bildiğim tam kopyası yok. Az önce Amazon'a baktım; 2011'de Dark Horse "Bernie Wrightson's Frankenstein of Shelley, Mary Wollstonecraft" diye bir baskısını gördüm. Muhtemelen aynı kitap ama o da kayıplarda.

   Ortalıktaki Frankenstein illüstrasyonları ise çoğunlukla "The Lost Frankenstein Pages" adı altında 1993'de basılan ve sanırım Marvel'in illüstrated novelinde yer almayan diğer Wrightson çalışmaları. O kitabın kopyası nette bulunabiliyor Ahmet Faruk bey.

   Sil