11 Şubat 2018 Pazar

Bîçâre Lampil - Cauvin & Lambil

Yayıncı Dupuis'da yani Journal de Spirou'nun hayat bulduğu 'École de Marcinelle' ortamında zavallı çizer Lampil'in başından geçenler, gerçek şahıslardan müteşekkil karakterlerin yine bir çok gerçek olgudan hareketle sahnelendiği mizahî hikâyeler dizisidir. Zavallı Lampil (Pauvre Lampil), 1974 yılında Spirou Dergi'de Carte blanche (Kafana göre takıl) kategorisi kapsamında çizgi romancı Willy Lambil tarafından oluşturulmuştur. Derlendiğinde tamamı Dupuis tarafından yedi kitap halinde yayınlanmış olan tefrika, Willy Lambil'in kendine özgü hikâyesi olup, kendi kendini karikatürize eder ve kendini -konsept gereği olarak- tanınmamış bir çizer olarak da kurban eder. Yazar Raoul Cauvin ikinci hikâyede mevzuya dahil oluyor. Bizde -bildiğim kadarıyla- esamesi okunmamış olan ve özellikle de mizahî dergi yayıncılığına aşina olanların çok keyif alacağını zannettiğim bu -bir diğer- küçük örnekleme çeviriyi özel olarak 'Mehmet beylere' ithâfen yaptığımı da belirteyim.
BD Senfoni:

* Bu hikâyeye özgü dipnot: The Bowling Balls (1979-1983/5 single) "Germain Et Nous" (Jannin & Culliford) çizgiroman dizisinde rock gurubu olarak ortaya çıkan Belçika post-punk / synthpop grubu. Rockmagazin 'En Attendant'da bir şaka -sahte röportajlar, sahte albüm kapakları ve sahte bir yönetici (Peyo)- ile hayata geçmişti. Sonunda bir plak yapımcısı onlardan gerçekten bir grup oluşturmaya karar verdiğinde şaka gerçek oldu. Hikaye, Bert Bertrand'ın (Billy Ball) New York'ta yaşamını sona erdirmeye karar vermesiyle birdenbire sona erdi. Tayfa: Billy Ball (Bert Bertrand) *Yvan Delporte'nin oğlu / Averell Ball (Frédéric Jannin) *Çizer, komedyen, müzisyen. / Fernand Ball (Christian Lanckvrind) / Elton Ball (Thierry Culliford) *Çizer, müzisyen, Peyo'nun oğlu.
Marc Wasterlain: Eklektik bir sanatçı, BD sanatçısı, çizer ve "Les Rayllisters" adlı bir grupta şarkı yazıyor, piyanoyu çalıyor ve arkadaşlarıyla performans sergiliyordu.

4 yorum:

 1. Bu Lampil kısa öyküleri anlamadığım Fransızcamla
  kaçkere okuduğumu ben bile unuttum sevgili dostum
  sayende artık anlıyorum. Tonlarca olumsuzluğu unutturdu
  bu güzelim macera. Teşekkürler üstadım Son karedeki
  Wasterlain görüntüsü de M Sevinç için durma noktası
  olur bugün burada konaklar. Sağlıcakla..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lampil'e zaman zaman tekrar döneriz muhakkak. Benim de çok sevdiğim işlerden kendisi. Cauvin+Lambil ortaklığının en üst seviyeden ürünleri de diyebilirim kendimce. Seveceğinden emindim. Zaten de seviyormuşsun. :) M. Sevinç de işlerden kafasını kaldırdığında görür artık.

   Sil
 2. Kıskanmadım desem yalan olur. Bizim Mavi Ceketliler'in babaları sazı eline almışlar yine. Bu hiç bilmediğim! hikayeyi hemen okumam lazım. Yazıma burada son verirken, yine haykırıyorum" BÜYÜKSÜN ÜSTAD!!!"

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estafurullah, elimizden geleni yapıyoruz işte. Kazazedeler'e başlarken Cauvin mizahını ihmal ettiğimi söylemiştim. Şimdi biraz onu gideriyorum. Tabi 'Mavi Urbalılar' çevirecek hâlim yok, onu yapan yaptı, yapıyor. :)
   Daha nicelerine diyelim...

   Sil